Akadálymentesítés
Karancskeszi orvosi rendelő komplex akadálymentesítése
Karancskeszi Község Önkormányzata 2007-ben pályázatot nyújtott be az Észak-Magyarországi Operatív Program (ÉMOP) 4.2.2-es intézkedésre. A konstrukció célja utólagos akadálymentesítés támogatása volt, mely a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést hivatott elősegíteni. 2008.tavaszán megszületett a VÁTI Kht. Döntése: Karancskeszi 8 893 028 forint támogatást kap az Euópai Uniótól orvosi rendelőjének akadálymentesítésére. A projekt 2008. júniusában kezdetét vette és várhatóan év végére befejeződik.
A projekt adatai:
Pályázó neve:
Karancskeszi Község Önkormányzata
A projekt címe:
Karancskeszi Orvosi Rendelő komplex akadálymentesítése
A pályázat kódszáma:
ÉMOP-4.2.2-2007-0060
A projekt futamideje:
2008. június 01. - 2008. december 31.
Támogatás összege:
8 893 028 forint
Projekt folyamán kiadott tájékoztatások
Hírlevél 1
Karancskeszi Orvosi Rendelőjének komplex akadálymentesítése:
Karancskeszi Község Önkormányzata 2007-ben pályázatot nyújtott be az Észak-Magyarországi Operatív Program (ÉMOP) 4.2.2-es intézkedésre.
A konstrukció célja utólagos akadálymentesítés támogatása volt, mely a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést hivatott elősegíteni. 2008.tavaszán megszületett a VÁTI Kht. Döntése: Karancskeszi 8 893 028 forint támogatást kap az Euópai Uniótól orvosi rendelőjének akadálymentesítésére.
A projekt 2008. júliusában kezdetét vette és várhatóan év végére befejeződik. Az orvosi rendelőben korábban nem történt semmilyen jellegű akadálymentesítés, a közszolgáltatáshoz való egyenlő esélyű hozzáférés nem biztosított a fogyatékos személyek részére, pedig az intézmény szolgáltatásait igénybe vevők körében a fogyatékos és/vagy megváltozott munkaképességűek aránya 7,8%.
Az épületet naponta használják időskorúak, babakocsival közlekedő kisgyermekes szülők is, akik számára szintén könnyebbséget jelent az akadálymentesített környezet.
Az intézmény munkavállalói között jelenleg nincs fogyatékos vagy megváltozott munkaképességű személy, de tekintettel arra, hogy akadálymentesített munkahely jön létre, az épület alkalmassá válik arra, hogy fogyatékkal élő munkavállalókat fogadjon. A projekt végrehajtása során különös figyelmet fordítunk mind az esélyegyenlőség érvényesítésére, mind a környezetvédelemre.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Hírlevél 2
Célcsoportok:
A projekt elsődleges célcsoportja: az akadálymentesített intézmény szolgáltatásait évente igénybe vevő 1998 fő (melyből 7,8% esélyegyenlőségi célcsoportba tartozik). Bevonásuk indoklása: a projekt az ő egyenlő hozzáférésük biztosítását szolgálja. Érdekeik képviselete a projekt előkészítésében és megvalósításában: rehabilitációs szakmérnök bevonása a tervezésbe és végrehajtásba.
A projekt másodlagos célcsoportja:
- az elsődleges célcsoportba tartozó szolgáltatást igénybe vevők vagy munkát vállalók családtagjai (évente kb. 600 fő). Bevonásuk indoklása: segítség nyújtása részükre azzal, hogy az elsődleges célcsoport tagjai önállóan (segítség nélkül) is képesek lesznek az intézményi szolgáltatásokat igénybe venni.
- a fenntartó önkormányzat. Bevonása indoklása: a jogszabályi kötelezettségként megfogalmazott akadálymentesítési feladatot (jelentős részben) támogatásból valósítja meg, így a rendelkezésre álló forrásokat más fejlesztésekre tudja fordítani.
A projekt harmadlagos (disszeminációs) célcsoportja: a projekt disszeminációs tevékenységével megszólított 2400 fő évente. Bevonásuk indoklása: egyén szintjén a fogyatékossággal élők integrációját támogató kommunikációs tevékenység szükségessége, intézményi és fenntartói szinten hasonló projektek előkészítésének és megvalósításának ösztönzése.
Hírlevél 3
Projekt célja
A projekt átfogó célja: A korszerű és akadálymentes intézményi környezet megteremtésével hozzájárulni a település népességmegtartó erejének erősítéséhez, illetve biztosítani a jogszabályban előírt akadálymentesítési kötelezettségek teljesítését, egyenlő esélyű hozzáférést biztosítani az intézmény szolgáltatásait használók számára.
A projekt rövid távú célkitűzései: Karancskeszi településen a Háziorvosi rendelő komplex akadálymentesítésével a közszolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés biztosítása (mind a szolgáltatást igénybe vevők, mind az intézményben munkát vállalók szintjén). A projekt elvárt eredménye: teljes körűen akadálymentesített közszolgáltatásokat nyújtó egészségügyi alapellátási környezet megteremtése, illetve a fogyatékossággal élőket segítő eszközbeszerzés.
A komplex akadálymentesítés megvalósulásával nemcsak a fogyatékos személyek esélyegyenlősége teremtődik meg a közszolgáltatás akadálymentes hozzáféréséhez, hanem az akadálymentesített épületet az idős személyek, a kismamák és az átmenetileg sérült emberek is könnyebben használni tudják ügyeik mindennapi intézéséhez.
Így az egyenlő esélyű hozzáférés megteremtésével ezen szereplők lényegesen aktívabban és teljesebb körben vehetnek részt a mindennapi életben, és ezek az személyek mind a munkaerőpiacon, mind a szolgáltatások igénybevételénél egyenlő esélyekkel indulhatnak. Ezekből adódóan csökkenhet a társadalmi inaktivitás aránya és jelentősen javulhat a fogyatékossággal élő emberek munkához való jutásának esélyei. Ezekből adódóan a társadalom ezen rétegeinek szociális és mentális helyzetének javulása várható, valamint a munkaerő egyenletesebb eloszlása és a munkához való jutás esélyének növekedése célozható meg. Ezáltal hosszú távon csökkenhet az eltartottak aránya így a költségvetési terhek alacsonyabb szintre kerülhetnek.
Hírlevél 4
Projektmenedzsmenti beszámoló a tárgyidőszaki tevékenységről
A projektmenedzsmenti beszámoló általános célja átfogó képet nyújtani az Észak-Magyarországi Operatív Program 4.2.2. intézkedése keretében megvalósuló Karancskeszi Orvosi Rendelőjének komplex akadálymentesítése című projekt megvalósulásáról.
Ezen beszámoló a Támogatási Szerződés aláírásától kezdődő és 2008. október 31-i dátummal lezáruló időszakot öleli fel.
Általános adatok a projektről:
- A projekt címe: Karancskeszi Orvosi Rendelőjének komplex akadálymentesítése
- A projekt száma: ÉMOP-4.2.2-2007-0060
- A projekt összköltsége: 9 892 134 forint
- A támogatás összege: 8 893 028 forint
- Az önerő összege: 999 106 forint
- Kedvezményezett megnevezése: Karancskeszi Község Önkormányzata
- Projekt futamideje: 2008. július 01.- 2009. március 31.
Elszámolási időszak:
Jelen elszámolási időszakban 5 960 000 forinttal (azaz ötmillió kilencszázhatvanezer) kívánunk elszámolni, melyből a támogatás összege 5 358 040 forint (azaz ötmillió háromszáz ötvennyolcezer negyven), az önrész pedig 601 960 forint (azaz hatszáz egyezerkilencszázhatvan).
Karancskeszi Község Önkormányzata számára jelen projekt megvalósítása jelenti az első Európai Uniós forrásból való községfejlesztést.